Od malování k malování.
"Teď už vím, že když maluji, jsem doopravdy šťastná!"

Rozhovor na TV Óčko v pořadu Drive - 2/2019 - zde 

Ivana K. Vich (Ivana Krásová roz. Víchová)
členka Sdružení výtvarníků ČR

Narodila jsem se v Trutnově 1982, kde jsem žila do svých 20-ti let. Již od útlého věku jsem aktivně malovala a docházela do ZÚŠ a vše nasvědčovalo tomu, že malování bude nedílnou součástí mého života. Úspěšně jsem absolvovala ZUŠ složením závěrečné zkoušky z volné tvorby (kresba, suchá křída). Poté jsem se zúčastnila pro mě první oficiální výstavy umělců nedaleko Prahy, kde jsem poznala tu krásnou atmoféru a podstatu vystavování .

V roce 2002 jsem odešla do Prahy, kde má tvůrčí cesta změnila trochu směr. Působila jsem ve fotografickém aterliéru jako make-up artist, grafička, vizážistka, asistentka fotografa, fotografka, stylistka, návrhářka aj. Spolupracovala jsem pro velké reklamní agentury a účastnila se jako fotograf prestížních VIP akcí. Poznala jsem spoustu předních českých umělců, přičemž s několika z nich jsem úzce spolupracovala i mimo ateliér. Prošla jsem si i různými kurzy (např. figurální kresba). A přestože toto vše bylo velmi tvůrčí, cítila jsem, že mi něco chybí.

Po narození prvního dítěte jsem se rozhodla tuto činnost přerušit a věnovat se plně rodině. Postupem času jsem se začala malování opět věnovat. Jako maminka třech dětí jsem potřebovala tvořit doma, najít vhodný styl, barvy, techniku ... najít sama sebe. Přirozeně jsem časem od olejových barev přešla k akrylovým, které mi vyhovují praktičností. Rychlé schnutí barev mi umožňuje pružně vyjadřovat emoce a myšlenky na plátno (ikdyž často je to adrenalin a při vrstvení barev jde někdy o sekundy). Ráda ve své volné tvorbě zobrazuji témata osobního růstu a díky myšlenkovým mapám dokáži přenést na plátno příběh, který není prvoplánově srozumitelný, avšak každý si do něj může zrcadlit to své. Postupně v souvislosti k rozšiřujícím se znalostem a dovednostem, ve své tvorbě používám nejen již zmíněný akryl ale i olej.

Poté přišlo velké zamyšlení nad životními hodnotami. Rozhodnutí - tvořit svůj nový příběh. Teď už vím, že když maluji, jsem doopravdy šťastná! Čas jako by nebyl a vše se děje velmi přirozeně. Cítím se svobodná a spokojená.   Dostala jsem se  "malou životní oklikou" od malování k malování a jsem sama sobě múzou. 

Ráda se učím a zkouším nové... setkávám se s jinými umělci a poznávám  různé výtvarné techniky. Díky tomu jsem absolvovala :

2016 jednodenní kurz vášnivé imprese - malování špachtlí na plátno u malíře Ihor Bychkivskyy.
2017 individuální dlouhodobý kurz realistické malby u hyperrealistického malíře Alexandr Pavlov.
2017 individuální - navazující kurz a konzultace realistické malby u Alexandr Pavlov.
2017 asistentka lektora Workshop zdarma pro 50 umělců - malba realistického portrétu.
2018 individuální - navazující kurz a konzultace realistické malby u Alexandr Pavlov.
2018 asistentka lektora - 2 denní Workshop zdarma II. pro 30 umělců - realistický portrét.